Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
Krátce z historie obce Loučim
 

Obrazek

Místopisný slovník historického království českého od Augustina Sedláčka z roku 1908 zmiňuje Loučím, farní ves s kostelem, již roku 1357. Loučímský kostel byl tehdy nejoblíbenějším poutním místem v celém Pošumaví. Ves byla majetkem Viléma z Příchovic, po němž se v držení vystřídala řada šlechtických rodů.

V roce 1881 bylo v Loučimi napočítáno 381 obyvatel, v současné době je to kolem 120 obyvatel.
  
Kostel Narození Panny Marie je nejstarší historickou památkou a dominantou vsi. Je v něm uschována kopie sošky tzv. ObrazekČerné loučimské Madony, která má v hlavě zaseknutý meč. Podle pověsti ukryly ženy mariánské družiny, vedené místní selkou Haladovou, před husitskými nájezdníky sošku v hustém šumavském hvozdu na bavorské straně hranice v dutém kmeni staré lípy. Tam ji objevil husitský vůdce Ctibor Krčma, rychtář z Votavy (Otova) a mečem jí rozťal hlavu. Z rány dřevěné sochy vytryskla čerstvá krev a násilník začal okamžitě svého činu litovat a dal se na pokání.

Na místě nálezu zázračné sošky postavili bavorští věřící kapli, kterou později nahradil františkánský klášter s kostelem, nazývaný dnes spolu s městečkem Neukirchen bei heiligen Blut (Nové Kostely u svaté krve).Na tomto místě se původní soška nachází dodnes.

 

mayer-obalka-knihy.jpg


Na hřbitově u kostela je kromě zdejších význačných duchovních pochován také český básník a spisovatel, představitel májovců Rudolf Mayer (nar. 13. října 1837 v Nové Hospodě u Plánice, zemřel 12. srpna 1865 v Loučimi).

 

Obrazek

 
Dějiny zdejší židovské náboženské obce připomíná starý hřbitov založený těsně po roce 1841, kde své pozůstalé pochovávalo pět židovských obcí – Dlažov, Kdyně, Koloveč, Loučim a Všeruby. Poslední pohřeb do země se zde uskutečnil v roce 1948. K hřbitovu vede dobře značená polní cesta podél silnice z Loučimi do Libkova. Hřbitov je také jednou ze zastávek naučné stezky kolem obce.

Z dalších kulturních a přírodních památek jsou to státem chráněné mohutné lípy kolem kostela (na horním snímku), socha sv. Jana Nepomuckého, stará roubená chalupa (čp. 3) na návsi, zapsaná v seznamu kulturních památek.

Obrazek5-jan.jpg

 
Obrazek
 
              Pomník Mistra Jana Husa na návsi
 
V roce 2011 byla obecním úřadem za přispění dobrovolných hasičů vybudováná naučná stezka kolem obce i na panoráma jihozápadní ŠumavyTrasa vede zčásti lesními cestami a nabízí z několika míst krásné výhledy do kraje. Svojí délkou cca 7 kilometrů je vhodná pro každou věkovou kategorii a zvlášť pro rodiny s dětmi.

Dobře značené turistické cesty okolními lesy jsou vhodné nejen pro pěší, ale také pro cyklisty. Na turistické cesty navazuje také síť cyklostezek, po nichž se dá poznávat celé Kdyňsko. Lesy nad obcí v příslušném období roku oplývají množstvím hub.

V sále restaurace a dobrovolní hasiči a Sokolové pořádají různé společenské akce nejen pro místní obyvatele. Náves s malým rybníčkem zdobí nově zbudované dětské hřiště.

GPS souřadnice 49°22′03.10″ N   13°06′38.34″ E


Více na www.loucim.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář